DG Akademik Spor Kulübü, Temel Spor Beceri Eğitimleri, TÜMMİAD, Dostluk Spor iş birliği ile

Depremzede Çocuklara Yönelik Spor, Sanat, Teknoloji ve Sosyal Etkinliklerle Sosyal Yaşama Adaptasyon Projesi

AMAÇ:

Projede; Depremzede çocukların yaşadıkları buhranlı ortamdan uzaklaşarak yaşadıkları yeni şehirlerde, farklı kültürlere ve sosyal yaşama adaptasyon, geleceğe umutla bakabilme, yeniden hayal kurup ona ulaşabilmek için çaba gösterme, başarı için mücadele, eğitici ve eğlenceli etkinlikler ile olacaktır. 3-14 yaş çocukların sağlıklı, güvenli, uyarıcılarla zenginleştirilmiş̧ bir ortamda, fiziksel, bilişsel, sosyal yönde gelişimlerinin ve spor, sanat, teknoloji-inovasyon, kültürel etkinliklerle eğitimlerinin desteklenmesinin yanı sıra ebeveynlerin ihtiyaç̧ duydukları kişisel gelişim desteğinin sunulması amaçlanmıştır.

        Depremzede çocukların evlerinden, yaşadıkları kültürden ve sosyal ortamlarından uzaklaşmak zorunda kalan çocukların yaşadıkları drama bağlı deneyimleri ile ortaya çıkan kaygılarını ve endişelerini, olumsuz duygu ve düşüncelerini spor, sanat, teknoloji ve inovasyon çalışmaları yaparak yenmelerini ve yaşıtlarıyla aynı ortamlarda aynı becerileri ortaya koymalarını sağlamayı, henüz gelişim çağında olan çocuklarımızın sosyal ve duygusal öğrenme becerilerini geliştirmeleri amaçlanmaktadır.

            Bu bağlamda spor ve sanatın enerji, eğlence ve heyecanla birleştiğinde ortaya çıkan iyileştirici gücünü kullanacağız.

HEDEF:

       Sosyal sorumluluk kapsamında gerçekleştirilecek projemizde; zorlu süreçlerinden geçen çocuklarımızın spor, sanat ve çeşitli aktiviteler ile yaşam mücadelelerine katkı sağlayarak sosyal yaşama adaptasyonlarını sağlamak hedefindeyiz.

            Alıştıkları ve güvende hissettikleri ortamlardan uzakta spor, sanat, teknoloji ve sosyal yaşama dair açıklarını kapatmaya çalışan minik kahramanlara ve gençlere destek olmak toplumun ana görevlerinden biri olduğu bilincindeyiz. DG Akademik olarak spor, sanat, teknoloji ve kültürel etkinliklerle çocuklarımıza katkı sağlamanın yanı sıra toplumda da farkındalık yaratmayı amaçlamaktayız.

EĞİTİM İÇERİĞİ:

       Eğitim, spor ve kültürel yaşamlarını sürdüren yaşıtları ile aynı ortamlarda iletişim kurabilen, oyunlar ve aktivitelere katılabilme becerilerinin gelişmesi için DG Akademik, Temel Spor Beceri, Dostluk Spor ve TÜMMİAD uzman eğitmenleri eşliğinde spor, görsel sanatlar, müzik, İngilizce, drama, hareket eğitimi, Seramik, teknoloji ve inovasyon, çeşitli yarışmalar yanı sıra kültürel etkinlikler düzenlenecektir.

            Ayrıca Psikiyatri Derneği ve Uzman psikolojik danışman İlknur Kayaalp GÜNGÖR ve sosyologlarımızın destekleri ile sorumluluk bilinci, hijyen ve öz bakım konularında bilgilendirme, hedef belirleme ve hedefine ulaşabilmek için çaba gösterme sunumları yaparak çocuklarımıza destek olacağız.

Eğitim Sürecinde Elde Edilmesi Amaçlanan Kazanımlar:

  • Özgüven gelişimine yardımcı olmak,
  • Yaşıtları ile birlikte aynı seviye ve durumda oyun ve etkinliklere katılımlarını sağlayacak çalışmalar yapmak,
  • Zorlu süreçlerinden geçen çocuklarımızın sosyalleşmelerini sağlamak,
  • Sosyal yaşama ve oldukları ortama adaptasyonlarını sağlamak,
  • Yaşama dair kaygı ve korkulardan uzaklaşmalarını sağlamak için sosyal becerilerini geliştirmek,
  • Toplumla bütünleşmelerini sağlamak,
  • Gelecek kaygılarını ortadan kaldırmak
  • Yetenek ve beceri gelişimlerine yardımcı olmak,
  • Toplumda farkındalık yaratmak,
  • Ülkesini ve toplumu temsil edebilecek hayaller kurmalarını ve bu hayallere ulaşabilmek için çalışma azimlerini ve başarabilme becerilerini arttırmak.

Her yıl yeni projeler ve çalışmalara imza atarak daha fazla çocuğa hizmet veren DG Akademik olarak Depremzede çocuklarımız için umut olmaya ve hayatlarına renk katmaya çalışacağız.

         Geleceğe güvenle bakan, hayali olan azimli nesiller yetiştirmek adına eğitici, eğlenceli, sosyal, kültürel çalışmalar için tüm gücümüz ve tüm enerjimizle çocuklarımızla nitelikli eğitimler yapacağız.

 

                                                                                                                                  Davut GÜNGÖR