“Fırsat Eşitliği” Projesi

“Aynı güne doğmak ne kadar farklı olabilir ki, aynı şehirde yaşar aynı havayı solurken, nasıl olur da aynı yaşta iki insan aynı sorunları yaşarken farklı çözümler olabilir? Her şey nasıl da bambaşka olabilir, hüzün aynıyken mutluluk aynıyken…”

DG Akademik & Uğur Okulları Ardıçlı Kampüsü, Asil İşitme Cihazları, Davut GÜNGÖR, Doc.Dr. Raziye DUT, Uzman Psikolojik Danışman İlknur KAYAALP GÜNGÖR, Uzman Psikolog Elif BAYRAKTAR, Sosyolog Canan BİRKOÇ, Spor Eğitmeni İlham Hamarat,  Basketbol antrenörü Orhun DEMİREL, Basketbol antrenörü Aris Cem ÖZÇELİK ve Özel Eğitim Öğretmeni Ayşen AKKAYA ÖZSARI   tarafından yürütülecek ortak projede; ülkemizde çeşitli sebeplerden ötürü işitme kaybı yaşayan ve bu alanda zorluklarla karşılaşan, eğitimden geri kalan gelişim çağındaki çocukların kaliteli yaşamı, doğru teşhis süreci, sporla öz güven kazanımı ve kendisini ifade edebilme becerisinin gelişmesi hedeflenmiştir.

Bu çalışmada okullarda yapılacak işitme taramalarının sonuçları paylaşılacak, çocuklar ve aileleri bilgilendirilecektir. “Fırsat Eşitliği” Projesi, işitme kaybı yaşayan bireylerin uzmanlar tarafından doğru tedavi almaları, doğru cihaz kullanımı ile kaliteli bir yaşam standartlarında olmaları, spor, sanat ve sosyal etkinliklerde bulunmaları sağlanacaktır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de işitme engelliliği tıbbi boyutuyla kayda değer ölçüde ele alınıyor. Küçük yaşlardan itibaren yapılması gereken testler, taramalar, tedavi ve müdahaleler, cihaz uygulamaları ve bu alanda elde edilen başarılar teknoloji ile aynı hızda gelişiyor. Biz ise bu proje ile işitme engelliler dünyasını başka bir bakış açısıyla, sosyal ve toplumsal boyutuyla ele almak istedik.

Bu alanda Süper Lig ve Euroleague’de oynayan ve Dünya tarihine geçen ilk İşitme Engelli (özel gereksinimli) proje sporcumuz Çağla Nur UZUNDURUKAN’ın rol model olacağı, spor, sanat ve sosyal yaşamda başarılar kazanacak bireylerin oluşması için faaliyetler düzenlenecektir.

Çalışmaların planlanma sürecinden itibaren işitme engelli sporcumuz Çağla Nur UZUNDURUKAN, Uğur Okulları Ardıçlı Kampüsü ve proje ortağımız Asil İşitme Cihazları, proje iştirakçimiz DG Akademik Spor Kulübü ile “Fırsat Eşitliği” Projesi’nde eğitim, sosyal, spor, sanat ve kültür gelişiminin yanı sıra öz güven gelişimi ve hayal kurabilen azimli nesiller gelişmesi konusunda katkı sağlanmaya başlanacaktır.

 “Fırsat Eşitliği” Projesinin amaçları:

Farklı okullarda okuyan, farklı spor kulüplerinde spor yapan ve kurumlarda bulunan bireylere profesyonel uzmanlar eşliğinde testler yapılması, işitme kaybı yaşayan ya da işitme engelli bireylerin toplumda çalışma bilinci ve becerisi kazanması, toplum bilincini de oluşturarak çarpan etki yaratması ile farkındalık yaratmak hedeflenmektedir.

İlk aşamada İstanbul genelinde ardından Türkiye genelinde okullar, kulüpler, sivil toplum kuruluşları, kurumlarla iş birliği yaparak öncelikle toplumun geleceğini oluşturacak çocuklarda işitme taramaları ve bilgilendirmeler yapılarak sorunlarının çözüme ulaşmasını sağlamaktır. İşitme engelli bireylerin diğer gençler ile hayatın her alanında beraber sosyalleşmesini, beraber çalışmasını ya da etkinliklerde bulunmalarını ve birlikte üretebilmesini sağlamak amacındayız.

Proje Koordinatörü: Davut GÜNGÖR

Bir cevap yazın